Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Author: Trellina


Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji


Festiwal Filmowy w Wenecji (wł. Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia) – międzynarodowy festiwal filmowy w Wenecji, uchodzi za najstarszą imprezę filmową na świecie. Festiwal został założony w 1932 roku przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata jako "Esposizione Internazionale d'Arte Cinematografica". Festiwal, wbrew pozorom nie odbywa się w Wenecji, tylko na wyspie Lido pod koniec sierpnia lub na początku września. Festiwal jest obecnie częścią Biennale w Wenecji.

Głównymi nagrodami festiwalu są Złoty Lew (Leone d'Oro), który otrzymuje najlepszy film oraz Puchar Volpi (Coppa Volpi) dla najlepszego aktora i aktorki.


 

Laureaci Złotego Lwa

Złoty Lew to najważniejsza nagroda festiwalu dla najlepszego filmu.

Laureaci Srebrnego Lwa

Srebrny Lew to nieregularnie rozdawana nagroda dla filmu, który zajął drugie miejsce w konkursie do Złotego Lwa. Nagradzano nią także filmowe debiuty, filmy krótkometrażowe oraz najlepszą reżyserię.

Nagroda Specjalna Jury

Nagroda Specjalna Jury otrzymuje każdego roku jeden bądź dwa filmy.

Puchar Volpi

Pucharem Volpi nagradzani są aktorzy. Nagroda dla najlepszego aktora i aktorki istnieje od 1935 roku. W połowie lat 90. nagrody były przyznawane także najlepszym aktorom i aktorkom drugoplanowym. W 1993 roku nagrodę otrzymała cała obsada filmu Na skróty.

Złota Osella

Złotą Osellą nagradzani są reżyserzy, scenarzyści, montażyści, kompozytorzy oraz za wkład w rozwój technologii filmowej.


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Międzynarodowy ...

Přihlášení

Vyplňte údaje. Lorem ipsum dolor it samet.